Szkolenie psów we Wrocławiu i Warszawie

W ramach swojej pracy często odwiedzam przedszkola, aby pokazać dzieciom świat z perspektywy czterech łap, nauczyć podstaw psiego języka i tym samym sprawić, aby kontakt dziecko – pies był bezpieczny. Niestety wiele psów trafia do schronisk, gdy pojawia się dziecko i pies nie akceptuje nowej sytuacji. Można temu zapobiec!

 

 

Wychowałem się w domu, w którym zawsze było miejsce dla psa. Dzięki tym mądrym zwierzętom nauczyłem się empatii oraz szanowania granic. I właśnie tych dwóch rzeczy należy nauczyć dzieci, aby ich kontakt z czworonogami był bezpieczny.

Niezależnie od tego, czy sprowadzimy do domu psa czy innego zwierzaka dzieci uczą się odpowiedzialności za drugą istotę, uczą się, że zwierzę ma określone potrzeby, które należy spełniać, by było radosne i zdrowe, uczy to także wrażliwości na drugą istotę – tego, że zwierzę również czuje, ma emocje. Jednocześnie pies dostarcza dużo miłości i pozytywnych przeżyć, może być kompanem zabaw i powiernikiem tajemnic.

Relacja z czworonogiem = kształtowanie empatii

Jeśli ktoś mnie pociągnie za ucho, to zaboli. W przypadku psa jest tak samo. Wyznaczanie granic łączy się z kształtowaniem dziecięcej empatii i odpowiedzialności. Zalecam, aby uczyć dzieci, że każde zwierzę to żywa czująca istota, która ma takie samo prawo do życia na tej planecie. Małemu człowiekowi najlepiej pokazać, że zabawa łączy się z odpowiedzialnością– nie należy na niego wchodzić, szarpać za ogon, czy też wkładać rączek do miski gdy pies je. Nauka od najmłodszych lat, że nasz czworonóg to nie żywa zabawka i ma prawo do odpoczynku, zmęczenia i swojej przestrzeni, przyniesie nie lada korzyści w dorosłym życiu.

Jak zbudować więź dziecko-pies?

Zabierać obydwoje na wspólne spacery. Gdy dziecko jest trochę starsze może wykonywać z psem ćwiczenia z podstaw posłuszeństwa czy bawić się z nim piłką lub inną zabawką. Uwaga! Zawsze pod kontrolą rodzica!

Warto aby dziecko przywoływało psa i nagradzało go. Pies będzie szanował człowieka, który ma dostęp do jedzenia.

Jeśli chodzi o obce psy, uczmy dzieci ostrożności. Jeśli chcą pogłaskać psa niech ZAWSZE dopytują właściciela „czy mogę pogłaskać pieska?”. Jeśli dziecko spotka się z odmową pochwalmy go za odwagę i wytłumaczmy mu, że nie każdy pies lubi być głaskamy oraz nie każdy lubi dzieci. Poza tym właściciel psa nie musi sobie życzyć, aby jego pies był dotykany i w cale nie musi się z tego tłumaczyć.

Kształtujmy przyszłość

Psy cudownie wpływają na rozwój dzieci, co miałem okazję zaobserwować nie raz odwiedzając z czworonogami domy dziecka, przedszkola i ośrodki socjoterapii. Jako dorośli możemy mieć wpływ na to, czy ten kontakt będzie bezpieczny. Pamiętajmy również o tym, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Edukacja od najmłodszych lat pozwoli następnym pokoleniom podchodzić do zwierząt z szacunkiem i miłością, co zaprocentuje w postaci mniejszej ilości okrucieństwa i bezdomności wśród nich.

O wszystkim wspominam w kolejnym odcinku „Tatar i Pies”. Towarzyszą mi w nim mała Arianka i czworonożny Snoł. Wspólnie pokażemy Wam jak prawidłowo powinien wyglądać kontakt dziecka z psem. Zapraszam:

Szkolenie psówTrener Psów
18 czerwca 2018

Dziecko i pies – co musisz wiedzieć

Szkolenie psów we Wrocławiu i Warszawie W ramach swojej pracy często odwiedzam przedszkola, aby pokazać dzieciom świat z perspektywy czterech łap, nauczyć podstaw psiego języka i tym samym sprawić, aby...
Bez kategorii
11 czerwca 2018

Jak wyprowadzać psa na spacer

Spacer to jedna z najważniejszych części dnia psa. To nie tylko czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych, to także czas na nawiązywanie relacji opiekun-pies oraz na kontakt ze światem zewnętrznym. Co...
Bez kategorii
4 czerwca 2018

Pies w mieście.

Miejska dżungla i pies. Brzmi znajomo? Samochody, tramwaje, rowery, czyli dużo sytuacji i rzeczy, które oddziaływają na Twojego czworonożnego przyjaciela. Dlaczego to takie ważne, aby pies nie bał się odgłosów...