Kaganiec – co musisz wiedzieć

Na temat kagańców słyszy się różne opinie. Mają one zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, a tak naprawdę wszystko jest kwestią wiedzy i odpowiedniego dopasowania do czworonoga. Prawidłowo dobrany kaganiec zapewnia bezpieczeństwo zarówno psu jak i otoczeniu oraz pozwala naszemu przyjacielowi na swobodne czynności związane z jego fizjologią.

 

Oto kilka najważniejszych informacji, z którymi powinieneś się zapoznać przed jego kupnem i doborem.

 

Po pierwsze: fizjologia i budowa kufy.

Kaganiec powinien nieodłącznie kojarzyć się ze słowem fizjologiczny. Fizjologiczny czyli taki, w którym pies może zaspokajać swoje wszystkie potrzeby fizjologiczne: Ziajanie i pełne otwarcie kufy, szczekanie i picie wody, wąchanie.

Po drugie: bezpieczeństwo.

Kaganiec powinien być nieodłączną częścią spaceru, gdy pies zjada nam po drodze różne znalezione „przysmaki”, tym samym narażając się na zatrucie. Kaganiec to także zabezpieczenie, gdy nie jesteśmy pewni reakcji psiaka w stresujących sytuacjach (np. u weterynarza przy okazji zabiegów). Postaw na kaganiec także, gdy czworonóg przejawia agresję w stosunku do ludzi czy innych zwierząt. W takim przypadku oczywiście polecam konsultację z behawiorystą, bo sam kaganiec agresji nie zlikwiduje.

Po trzecie: wiedza.

Pies wychładza się poprzez ziajanie. Jeśli w kagańcu nie może swobodnie otworzyć kufy, to narażamy go na przegrzanie i tym samym nawet na śmierć. Zastanów się dwa razy zanim kupisz kaganiec materiałowy, który powinien być używany tylko i wyłącznie w czasie interwencji np. u weterynarza.

Pamiętaj, że psy pocą się jedynie przez łapy (zapewne nie raz miałeś okazję poczuć zapach brudnych skarpetek lub świeżego popcornu – tak, to właśnie zapach łapek Twojego przyjaciela) 😀 . Warto o tym pamiętać w przypadku psiaków z długą sierścią –dobrze jest wycinać w lecie włosy rosnące pomiędzy opuszkami.

A Wy, kiedy stosujecie kaganiec u swojego Psa? Napiszcie w komentarzu pod filmem na na moim kanale „Tatar i Pies”, a jeśli ten odcinek był dla Was ciekawy dajcie łapkę w górę i suba. 🙂

I na koniec, bardzo ważna kwestia: gdy już dowiecie, jaki kaganiec powinno się stosować, mam do Was prośbę:

 Zwracajcie uwagę opiekunom psów, które mają źle dobrane kagańce. Możecie uratować ich życie!