Jak adoptować psa ze schroniska

Postanowiłeś/-łaś, że przygarniesz do domu psiaka ze schroniska? Świetnie! Pozwól jednak, że zanim podejmiesz ostateczną decyzję zadam Ci kilka pytań, które powinien przemyśleć każdy potencjalny właściciel czworonoga.

Po pierwsze: czy podeszłaś /podszedłeś realnie do koniecznych wydatków? Karma, zabawki, weterynarz, szkolenie to całkiem spory koszt.

Po drugie: czy wziąłeś pod uwagę swój tryb życia i wiesz co ewentualnie zrobisz ze swoim pupilem podczas wakacji lub innych wyjazdów?

Po trzecie: czy chcesz adoptować psa czy sukę? Jeśli tak to w jakim wieku i o jakich gabarytach?

Nie piszę tego po to byś zrezygnował/-a z adopcji. Wręcz przeciwnie – każdy pies ma innych charakter i gwarantuje Ci, że w schronisku jesteś w stanie znaleźć dla siebie odpowiedniego przyjaciela.  Moje pytania to tylko próba upewnienia się, czy świadomie i bez emocji decydujesz się na tak ważny krok.

 

Pamiętaj, że zawsze możesz najpierw przyjechać do schroniska, zaznajomić się z wybranym czworonogiem, wyjść z nim na spacer, pobawić się, wyczesać, wypytać pracownika o cechy charakteru, zachowania itp. a dopiero potem podjąć ŚWIADOMĄ decyzję o adopcji – niepodyktowaną emocjami i litością. Daj sobie czas, bo kiedy emocje opadają często zderzamy się z rzeczywistością.

Niestety, za takie „zderzenia” płacą później czworonogi np. ponownie trafiając za kraty schroniska. Dlatego pamiętaj: przede wszystkim świadomość i rozum. Serce oddasz wtedy, gdy już będziecie tworzyć rodzinę we wspólnym domu. Zobaczysz wtedy w psich oczach całe spektrum uczuć – od wdzięczności, poprzez wierne przywiązanie, aż po nieskończoną miłość, na którą wspólnie zasługujecie.

Obejrzyj odcinek o adopcji psa na kanale „Tatar i Pies”: